Ministru kabinetā apskatāma izstāde Zināt! Tas ir Latvijas dabā

No 2018.gada 15. marta līdz 15. aprīlim Ministru kabinetā apskatāma izstāde par godu Latvijas valsts simtgadei “Zināt! Tas ir Latvijas dabā”. Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu radīja kalendāru 2018.gadam, lai suminātu Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību. Latvijas zinātnes kalendārs vēsta par 12 mūsdienu Latvijas zinātniekiem un viņu sasniegumiem.

2018.gada Latvijas zinātnes kalendārā portretētie zinātnieki aicina domāt analītiski un nebaidīties riskēt. Būt kritiskam un atvērtam. Skatīties uz procesiem pragmatiski un radoši. Tie ir vienlaikus zinātnieka uzdevumi un arī rakstura iezīmes, kas jāizmanto, meklējot atbildes uz sabiedrībai būtiskiem jautājumiem. Kalendāra veidotāji uzsver, ka patiesi neatkarīgi un neietekmējami mēs esam tikai tad, kad paši spējam izvirzīt sev svarīgus jautājumus un rast uz tiem atbildes. Zinātne meklē, jautā, izglīto un pievieno vērtību. To veido zinātnieki, kas ātri uztver apkārtējās norises un nebaidās ielūkoties tur, kur citi vēl nav skatījušies.

Kalendārā tiek izmantotas papildinātās realitātes tehnoloģijas – Overly, ar kuru palīdzību iespējams ielūkoties katra zinātnieka video stāstā un tuvāk iepazīt gan zinātnieku, gan viņu pārstāvētās zinātnes jomas. Lejupielādējot aplikāciju, var burtiski “atdzīvināt” kalendāra attēlus, video stāsti ir aplūkojami arī Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā.

Kalendāra galvenie varoņi ir Inese Čakstiņa, Dainis Ruņģis, Jānis Karušs, Dagnija Loča, Ilze Matīse-Vanhoutana, Ilze Dimanta, Sanita Reinsone, Arnis Cīrulis, Kārlis Agris Gross, Solvita Strāķe, Gatis Krūmiņš un Agris Ņikitenko.

Zinātnes kalendāru veidojuši: Agrita Kiopa, Sandra Kropa, Lana Frančeska-Dreimane, Reinis Hofmanis, Jānis Zarāns, Iveta Putniņa, Agnese Dāvidsone, Jānis Dripe, Baiba Horelika, Elīna Jākobsone un Vidzemes Augstskolas studenti.

Zinātnes kalendārs ir priekšvēstnesis šī gada vērienīgākajam Latvijas zinātnes pasākumam – IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresam. Kongress norisināsies no 18. līdz 20. jūnijam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un pulcēs Latvijas izcelsmes zinātniekus no visas pasaules, kā arī viņu stratēģiskos partnerus un atbalstītājus, lai kopīgi atskatītos uz paveikto un definētu turpmākos Latvijas zinātnes uzdevumus valsts un sabiedrības attīstībai.

Ar kalendāra varoņiem iepazīsties šeit.