Dr. Andris Ambainis

Andris Ambainis ir profesors Latvijas Universitātē. Viņš ir Latvijas Zinātņu Akadēmijas īstenais loceklis un tās Lielās Medaļas laureāts. Andris Ambainis pēta kvantu algoritmus, kvantu sarežģītības teoriju un citas tēmas kvantu skaitļošanas teorijā. Viņš ir vairāk nekā 100 zinātnisku rakstu autors, ieskaitot 24 rakstus STOC un FOCS (pasaules divās galvenajās datorzinātņu teorijas konferencēs). Viņš ir koordinējis divus ES 7. ietvara programmas projektus, katrā no kuriem piedalījās 7 Eiropas valstu organizācijas un pašlaik vada Eiropas Zinātnes Padomes Advanced Grant projektu MQC (Methods for Quantum Computing).

Prezentācijas tēma

Ko varēs izrēķināt ar kvantu datoru?

Kvantu datori ir jauns datoru veids, kas balstās uz kvantu fiziku – fizikas nozari, kas apraksta dabas likumus atsevišķu atomu vai daļiņu līmenī. Uzbūvējot kvantu datoru, var atrisināt skaitļošanas problēmas, kas ir ļoti sarežgītas tradicionālajiem datoriem, no ķīmijas problēmu modelēšanas līdz plaši lietotu šifru uzlaušanai. Šīs iespējas ir pasaulē radījušas lielu interesi par kvantu datora izveidi un ar to nodarbojas gan pasaulē pazīstamas firmas (Google, IBM, Microsoft), gan arī zinātnieku dibināti jaunuzņēmumi.

Referātā tiks dots pārskats par kvantu datoru iespējām un Latvijas zinātnieku veikumu šajā nozarē. Tiks pastāstīts, kā kvantu datorus var izmantot meklēšanas uzdevumos, kur jāpārbauda liels daudzums iespēju un mūsu izveidoto metodi šāda veida uzdevumiem – meklēšanu, izmantojot kvantu klejošanu. Apskatīsim arī kvantu algoritmus lineāru vienādojumu sistēmu risināšanai un to lietojumus mašīnmācīšanās jomā.

This post is also available in: EN